DemoLinux2


Authors: Foxx, JolaCh, Bober.

Witamy w DemoLinux2, CD-ROM'owej dystrybucji GNU/Linux opartej na bazie Linux Mandrake 7.2 (Oddysey).


Autorzy


Foxx

V-ty rok informatyki na Univerq Śląskim, Wydział Techniki.

Zainteresowania: systemy Unix'owe, głównie GNU/Linux, 5-letnie doświadczenie z tym systemem, problematyka dostosowania tego systemu do roli stacji roboczej, servera. Gry fabularne, fotografia, rower.


JolaCh

V-ty rok ??? na Polibudzie we Wrocq.

Zainteresowania: Linux, sieci, irc, fizyka kwantowa, fotografia.


Bober

Towarzysz niedoli Foxx'a... V-ty rok informatyki na Univerq Śląskim, Wydział Techniki.

Zainteresowania: Atari, Atari i prócz tego jeszcze Atari ! Linux, programowanie, rower.


Geneza


Projekt powstał w wyniku experymentu polegającego na próbie stworzenia bezdyskowego systemu operacyjnego na bazie GNU/Linux'a. Po negatywnych doświadczeniach z orginalnym Demolinux'em postanowiłem zbudować własną dystrybucję działającą na podobnej zasadzie, w oparciu o Mandrake, do którego żywię irracjonalny w oczach niektórych sentyment i własne pomysły co do podkładania tego do qpy.

Jako bazową dystrybucję obrałem Mandrake 7.2 (Odyssey), głównie jako źródło pakietów rpm.

Podstawowym założeniem było stworzenie dystrybucji startującej bezpośrednio z płyty CD, której nie trzeba instalować na dysku twardym, dzięki czemu możliwa jest praca w różnych miejscach, na różnych maszynach, wszędzie tam gdzie instalacja GNU/Linux'a jest niemożliwa, z różnych powodów. Zależało mi na maksymalnym zoptymalizowaniu dystrybucji pod kątem ,,warunków bojowych'' w których będzie ona zmuszona funkcjonować, co do szybkości i możliwości przystosowania do różnych środowisk sprzętowych.

Muszę z satysfakcją powiedzieć, że odniosłem sukces.

System jest w pełni sprawny i funkcjonalny, działa szybko i sprawnie, jak na warunki w których jest zmuszony działać wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.

Foxx


Podstawowe parametry techniczne


Wszystkie pakiety są zoptymalizowane dla platformy i586.


Informacje ogólne


System w całości znajduje się na bootowalnej płycie CD, po starcie buduje własny wirtualny system plików oparty na serii ramdysków i powiązań z katalogami na CD-ROM'ie. DemoLinux2 podczas startu oferuje możliwość stworzenia dwóch plików na dosowym dysku c: (/dev/hda1), które to mogą miec wielkie znaczenie przy dalszej pracy z systemem. Pierwszy z wspomnianych plików to: swap, czyli plik wymiany umożliwiający utworzenie pamięci wirtualnej na dysku twardym. Drugi to profil sprzętowy, który pozwala na utrwalenie konfiguracji systemu, profil ten jest ładowany przy każdym następnym uruchomieniu systemu, na żądanie, przez co unikamy konieczności każdorazowego konfigurowania systemu od nowa.

Rozmiar pliku wymiany można wybrać spośród proponowanych przez konfigurator startowy, bądź też określić samemu.

Możliwa jest ingerencja w rozkład ramdysków systemu, co pozwolić może na pracę, na maszynach z mniejszą ilością ramu. Bazowo system tworzy trzy ramdyski, po 8MB każdy, czyli łącznie 24MB, dostępne są dwie inne alternatywy: 2 ramdyski po 8MB, razem 16MB oraz 1 ramdysk o zajętości 8MB. W trakcie pracy zalecane jest monitorowanie wolnej przestrzeni na ramdyskach (df -h).

Umiejętyny dobór wielkości pliku swap oraz rozkładu ramdysków pozwala na efektywną i bezproblemową pracę systemu, biorąc pod uwage wszystkie ograniczenia tak specyficznej dystrybucji.

Przy starcie systemu jednorazowo uruchamiany jest konfigurator pozwalający na dobór wszystkich niezbędnych parametrów pracy: ustawień RAM'dysków, tworzenie pliku swap, konfiguracji X-server'a, karty muzycznej, modemu itd. Po dobraniu wszyskich ustawień istnieje możliwość dokonania zapisu na dysk profilu sprzętowego SysProfile. Profil zostaje automatycznie utworzony po wybraniu odpowiedniej opcji. Po utworzeniu profilu, przy kolejnym starcie konfigurator poprosi o potwierdzenie chęci załadowanie profilu sprzętowego, jeżeli potwierdzimy ten zamiar, na kolejne pytanie o konfigurację systemu odpowiedzieć należy przecząco.

Odnośnie ładowania modułów kernela (sterowniki kart sieciowych) poprzez konfigurator, a także sterownika dla XFree86. Nazwy modułów podajemy bez rozszerzeń *.o, natomiast nazwy sterowników do znaku "_", np. nv_drv.o - wpisujemy samo "nv".

Po starcie systemu konfigurator nie jest dostępny dla użytkownika.

W katalogu /root/demos znajdują się przykładowe pliki, które mogą posłużyć do testowania możliwości programów.

KFM egzystuje w systemie, praktycznie wyłącznie jako przeglądarka WWW.